Jedan od mojih prvih eksperimenata u kuhinji je bila pogača. Bila sam negde pred kraj osnovne škole, 6-7 razred recimo. Zvala sam baku da mi objasni kako ona priprema svoju mirisnu mekanu, a spolja hrskavu pogaču. Uvek nas je, između ostalog, ta pogača čekala, uz bakin zagrljaj, čim uđemo sa vrata u kuću.
Baka mi je ispričala da umesim testo da bude: ni meko, ni čvrsto, nego onako taman. To sam umela da izvedem, gledala sam je svaki put kako to testo vešto mesi. Rekla je da pre toga obavezno pustim kvasac da zapeni sa mlekom i šećerom, a da mleko bude mlako (radila je sa svežim kvascem). Sve mi je objasnila i kako da složim pogaču, kad se šta premazuje i posipa. Rekla je i da zagrejem rernu pre pečenja i da pečem dok ne porumeni onako fino, a posle kad se “istišti” pogača je gotova. Ovo na kraju mi i nije bilo jasno, ali ‘ajde, to je to, žurim da napravim.
Pogača se zarumenela, moji se upravo vratili sa posla, okupljamo se da ručamo, sva ponosna iznosim pogaču na sto. Delimo je rukama, kako i treba da se deli pogača. To je hrana za najbliže ljude, kad pogaču kidaš i deliš sa nekim, kad jedeš rukama, taj neko tvoja sigurna luka, topao i blizak. Kad ono, pogača se razvlači nešto, malo je kao plastelin unutra, kapiram je, negde sam zabrljala. Pita me mama sve redom, ali unazad postupak, i kako si je pekla. Pa fino, dok ne porumeni, tako je rekla baka. -A onda? -Šta onda?, ne razumem ja. Pa jesi li je pustila da se istišti? Nisam i ne znam šta vam je to, mislila sam da je nešto nebitno. E to ti je ono kad smanjiš temperaturu rerne, pa se pogača peče i iznutra, a ne samo “spolja gladac unutra jadac”. -Pa što ne kažeš?! Eto, prva je bila neuspešna i lepa, ali svaka sledeća se pekla dok ne porumeni fino, pa onda bar još toliko na nižoj temperaturi.
Pogača koja je u ovom receptu može da se peče u pojedinačnim kalupima, kako sam ja uradila. Tako sam odnosom površine i zapremine smanjila vreme pečenja. Može i da se ređa sve u jednu tepsiju, ali tada se peče ukupno oko 45 minuta.
Nađite neki dobar kajmak, po svom ukusu i uživajte krckajući!
Burgeri su ovde jer sam želela malo jači ručak, a ovako ih ja pravim, ovakve ne možete da naručite u restoranu. Ovo verovatno većina ljudi ne bi ni zvala burgerom, jer ima svega unutra, još je i potpuno reš. U tome i jeste prednost spremanja kod kuće, spremate po svojim pravilima.
Sastojci
Burgeri
350 g mešanog mlevenog mesa
1 jaje
2 kašike prezli
½ kašičice sode bikarbone
1 kašičica soli
biber i ljuta paprika
1 kašičica masti
Mini pogače
250 g brašna + 50 g za mešenje
100 ml vode
60 ml mleka
1 kesica suvog kvasca
2 kašike ulja
1 kašičica soli
Za filovanje pogače
125 g putera
1 žumance
Za premazivanje pogače
1 belance
Za serviranje
200 g kajmaka
zelena salata
rotkvice
mladi luk
štapići za ražnjiće
Zamesiti testo. U velikoj činiji sjediniti sastojke za pogaču. U 250 g brašna sipati kvasac, so, šećer i ulje. Mleko i vodu zagrejati, da budu mlaki, pa dodati u suve satojke i zamesti testo da bude glatko.
Testo treba da naraste 20 minuta.
Pomešati meso sa ostalim sastojcima za burgere. Kada masa bude kompaktna formirati jednake burgere i ostaviti ih u frižider. Ovo radim tako što koristim prsten prečnika 8 do 10 cm i visine 2-3 cm , napunim ga kašikom do pola i tako dobijam potpuno ujednačene burgere.
Kada je testo spremno razvući u veliki pravougaonik, premazati žumancetom i omekšalim puterom. Testo zarolati i iseći na 12 jednakih delova. Premazati umućenim belancetom i peći 25 minuta na 170 stepeni u kalupima.
Meso pržiti na tiganju sa malo masti, oko 5 minuta sa svake strane.
Servirati vruću pogaču sa burgerom i malo kajmaka preko burgera. Ukrasiti zelenom salatom i rotkvicama.
Ovaj recept i priču gledajte i na KitchenTv, u emisiji Sarini mali zalogaji. Sve fotografije u ovom tekstu su nastale tokom snimanja emisije, od strane Advance media.